Анатолій Ткачук: «Найбільшим здобутком децентралізації є те, що ми перестали плакатися»

За останні три роки відбулася абсолютна трансформація підходів до реформи місцевого самоврядування. Про це директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук розповів під час конференції «Реформа децентралізації. Результати та перспективи». Конференція пройшла у рамках програми Агентства США з міжнародного розвитку USAID «РАДА» та проекту «Підтримка розвитку місцевого самоврядування в Україні», а також за підтримки Європейського Союзу.

«Ще три роки тому ми у Брюсселі з подивом слухали, які проблеми обговорюють представники європейських органів місцевого самоврядування, – сказав Анатолій Ткачук. – Їх тоді турбували зміни клімату, економічне зростання громад, особистий розвиток жителів цих громад тощо. У той же час їхні українські колеги обговорювали, кому які повноваження належать, як отримувати дозволи на будівництво, як приймати житло в експлуатацію. Час минув, і тепер про повноваження у нас вже не говорять. Українські чиновники місцевого рівня вирішують проблеми економічного зростання своїх населених пунктів, проблеми ефективного використання власних ресурсів, проблеми планування територій… І це є найважливішою зміною. Змінилася парадигма і разом з нею змінилися десятки тисяч людей по всій Україні. Українці тепер вже не шукають, хто кому винен, а дедалі частіше цікавляться тим, що конкретно їм робити. І тепер з ними дуже приємно працювати, що відзначають і міжнародні донори».

За словами Анатолія Ткачука, працюючи з Україною у напрямку запровадження реформи з децентралізації влади, Євросоюз відзначив надзвичайну динаміку та гнучкість місцевого самоврядування. І це послужило своєрідним драйвером для донорських організацій.

«Якщо три роки тому ми говорили про концепції, то тепер – про конкретні проекти у галузях освіти, охорони здоров’я, місцевого господарства тощо, – зазначає Анатолій Ткачук. – Якщо раніше було величезною проблемою, як узгодити будь-які зміни, то тепер ми без зайвих зусиль працюємо з різними міністерствами по конкретних питаннях. Раніше цього не було і близько».

Розповідаючи про те, як змінилася свідомість українців у регіонах, експерт навів приклад невеличкої громади у Житомирській області, яку він нещодавно відвідав.

«Коли ми запитали, які ресурси має громада, то спочатку почули стандартні відповіді: кадри, вдале розміщення, природа, – згадує Анатолій Ткачук. – Але згодом хтось сказав: «У нас тут дуже добра чорниця». І відразу ж залунали пропозиції: «А може, ми сертифікуємо наш ліс, і тоді зможемо продавати чорницю як екологічно чистий, перевірений продукт – за значно вищою ціною». Десять років тому такі пропозиції були б цілковитою фантастикою. Якби я комусь запропонував таке, люди сміялися б з мене. А тепер вони не тільки не сміються, а й самі підказують лабораторію, яка може провести сертифікацію їхнього лісу. Найбільшим здобутком реформи є те, що ми перестали плакатися, зрозуміли, що багато можемо зробити самі, і почали шукати для цього можливості».

Завершуючи свій виступ, Анатолій Ткачук підкреслив, що Україна не тільки розробила план реформи, але й почала його впроваджувати, поступово «перетворюючи прототип на затребуваний суспільством продукт».

Переглядів: 152