Слимаки. Як з ними боротися.

Слимаків у себе на городі зустрічав напевно кожен. На перший погляд складається враження про невисоку шкодочинність цих молюсок. За останні роки слимаки дуже поширюються через потепління клімату. Зимують вони у вигляді яєць і дорослі особини. У середині  – наприкінці травня виходять з грунту і починають інтенсивно живитися, щоб набрати масу. Вони живляться в основному городніми культурами. А якщо їх нема, то з’їдають бур’яни,квіти. Крім зниження врожаю слимаки погіршують товарні якості продукції, забруднюючи  її виділеннями. Пошкоджуючи рослини , вони сприяють  зараженню їх хворобами, так як  переносять спори грибів – збудників хвороб.

Слимаки ведуть нічний спосіб життя. Вдень шкідники забираються під грудочки землі, ховаються під рослинами, а вночі вибираються зі своїх сховищ і пошкоджують рослини, виїдаючи  дірки у листі, плодах та ягодах, часто знищуючи всю рослину.

Знищити слимаків повністю досить складно, проте можна суттєво зменшити їх чисельність та шкодочинність. Найкращий час для боротьби з ними травень – липень.

Основні методи боротьби зі слимаками – агротехнічні. Не можна загущувати посадки, необхідно ретельно обробляти грунт, абсолютно видаляти бур’яни. Адже в загущених посадках, в заростях бур’янів непоганий мікроклімат для розвитку слимаків. Наші добровільні помічники: жаби, ящірки, їжаки, які охоче поїдають слимаків.

Борючись з бур'янами, ви знижуєте і шкідливість слимаків. Адже бур'янистими рослинами молюски харчуються до появи і після прибирання культурних рослин.

Восени, після збирання врожаю, дуже важливо не залишати на ділянці ніякої рослинності, якою можуть харчуватися слимаки. При дотриманні цього правила шкідники виявляться позбавленими їжі у вкрай важливий для них період розмноження, відкладуть менше яєць і їх чисельність в майбутньому році буде невисокою.

Механічний метод боротьби зі слимаками - це перш за все ручний збір молюсків (краще за допомогою пінцета), створення захисних смуг і канавок. Збирають слимаків з рослин та грунту і вдень у вологу погоду, особливо після дощу, і рано вранці - по росі. У цей час молюски активно повзають і харчуються. Для збору і знищення шкідників можна використовувати пастки - укриття (шматки фанери або мішковини, купки бур'янів і бадилля), які потрібно розмістити рівномірно на відстані 3 - 5 м один від одного. Їх періодично переглядають і збирають слимаків. Захисні канавки й смуги шириною 15-30 см роблять з матеріалу, що ускладнює пересування слимаків - хвої, піску, тирси, і мають у своєму розпорядженні навколо грядок з рослинами.

Народні методи. У боротьбі із слимаками можна використати і нашатирний спирт: 100-150 мл 10% нашатирного спирту на 10 л води і ним обприскати рослини. Обприскування найкраще проводити пізно ввечері або вночі, бо слимаки найактивніші з 21:00 до 2:00 години. Препарат миттєво вбиває слимаків при контакті , але має і недоліки-він нестійкий і швидко втрачає свої властивості.

Можна ввечері декілька разів з інтервалом 30—40 хвилин обпилити грядки суперфосфатом(25грамів на 1 м.кв.)або сумішшю вапна і тютюнового пилу(1:1).При попаданні цих речовин на шкідника він виділяє велику кількість слизу і гине.

На невеликих ділянках слимаків можна визбирувати і знищувати, заливаючи окропом.

Регулярно скошуйте траву, яка є поблизу ділянок  з городиною, бо трава- ідеальне місце

для сховку слимаків. Що стосується хімічного методу боротьби, то в Україні зараз в «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні» не зареєстровано жодного препарату для боротьби зі слимаками.

 

Ганна  Масинець           

                                                                        державний   фітосанітарний   інспектор

 

Переглядів: 8