Шкідники зернових запасів

В Україні поширено 116 видів комірних шкідників, серед яких кліщі, комахи, мишоподібні гризуни. Найпоширенішими та найнебезпечнішими шкідниками зерна та зернової продукції є комірний і рисовий довгоносики, великий і малий хрущаки, гороховий і квасолевий зерноїди, зернова міль, вогнівки, борошняний кліщ, хатня миша, сірий та чорний пацюки. Живлячись зерном шкідники забруднюють його екскрементами, відмерлими особинами та павутинням. Зерно склеюється в грудки, ущільнюється, в ньому підвищується температура і вологість. Із пошкодженого зерна одержують неякісне, з погіршеними хлібопекарськими і смаковими якостями борошно. Прогризене та пошкоджене зерно набагато швидше заселяють плісняві гриби, що, проростаючи, псують його, виділяючи при цьому шкідливі речовини. Ці гриби, насамперед роду Fusarium,спричиняють отруєння  -  мікотоксикози людей і тварин. Тому не можна використовувати зіпсоване, запліснявіле зерно навіть на корм худобі.

На життєдіяльність комірних шкідників істотно впливає температурний режим. Для розвитку більшості шкідників хлібних запасів оптимальний температурний діапазон перебуває в межах 18-32С. Тривалі мінусові температури стримують їхній розвиток і розмноження. У зерні, яке охолоджене до нижніх температурних порогів, не відбувається наростання чисельності комах та кліщів, і вони поступово гинуть.

Основні профілактичні заходи, що спрямовані на недопущення комах у складські приміщення, створення умов, які погіршують їх розвиток, стримують розмноження, - це контрольована температура та вологість. Під час зберігання необхідно здійснювати систематичний нагляд за станом зерна, охолоджувати приміщення.

Найрадикальнішим винищувальним заходом боротьби зі шкідниками зернових запасів продовжує залишатись хімічний метод, який включає вологу і аерозольну дезінфекцію, фумігацію. Для цього використовують препарати дозволені до використання у боротьбі зі шкідниками запасів, відповідно до « Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Роботи з превентивної та знезаражувальної хімічної обробки виконують виключно спеіалізовані підприємства, що мають відповідні державні ліцензії на проведення вказаних робіт. Фуммігацію дозволено здійснювати тільки спеціально навченим людям,  які забезпечені засобами індивідуального захисту і відповідним обладнанням,  бригадам у складі не менше трьох працюючих. При закінченні часу експозиції, передбаченого інструкцією для конкретного фуміганта, здійснюють дегазацію приміщення за допомогою активного чи пасивного провітрювання.

 

                                                                                       Ганна  Масинець

                                                                       Державний   фітосанітарний  інспектор

                                                

Переглядів: 42