Сажкові хвороби на пшениці

Сажкові хвороби вважаються одними з найбільш шкідливих захворювань пшениці. Вони викликають значні втрати врожаю, погіршують якість насіннєвої та продовольчої продукції. Проявляються у вигляді твердої та летючої сажки.  Під час дозрівання пшениці в  фазі молочної стиглості  зерна,

колос, вражений твердою сажкою,  виглядає  прямостійний, замість  зернівки

утворюються мішечки, заповнені чорною масою спор. При легкому натисканні сажкових мішечків виникає неприємний запах оселедцевого розсолу, у зв'язку з цим її часто називають «смеРРРРРрдючою».

Летюча сажка  проявляється  під  час  виколошування. На пшениці майже  всі

частини колосу, крім стрижень, перетворюються в  рихлу чорну спорову  масу.

Після розлітання спорової маси залишаються голі викривлені стрижні.

Причин інфікування рослин пшениці збудниками цих хвороб є багато. Перш за все це зменшення уваги з боку сільгоспвиробників до боротьби з падалицею зернових та злаковими бур'янами, які є резерватами інфекції твердої сажки пшениці, сприяє поширенню цього захворювання.

Сьогодні не приділяється увага проведенню апробації насіннєвих посівів і часто господарство сіє інфіковане насіння. Нерідко буває, що виробники не протруюють насіння. Умови сівби теж мають неабияке значення для прояву та розвитку сажкових хвороб. Потрібно максимально зменшувати період між висівом та отриманням сходів. Прослідкувати прогноз погоди та дотримуватися правила, що краще зерно на току, ніж на полі у сухому ґрунті, а для посівів на яких ймовірно поява сходів у більш пізні строки підбирати протруйники з такими компонентами. які мають триваліший період розпаду у ґрунті та насінні і ефективно діють при низьких позитивних температурах. Для протруєння можна використати Кінто Дуо 2-2.5 л/т, Іншур

Перформ 0.4-0.6 л/т та інші  дозволені в «Переліку…».

Отже, щоб не бідкатись про якість зібраного врожаю, над яким так тяжко працювали, про рослину варто піклуватись від самого початку.

                                                                         Анна  Масинець           

                                                                        державний   фітосанітарний   інспектор

Переглядів: 62