Пташиний грип та його профілактика

Грип  птиці  - контагіозна вірусна інфекція птахів,  яка викликана будь-яким вірусом грипу типу А, який викликає 75% загибелі птиці. До  грипу  сприйнятлива  домашня,  синантропна  та  дика перелітна птиця (індики,  качки,  гуси,  кури,  страуси,  цесарки, перепели, буревісники, фазани, горобці, лебеді, чайки та інші).    Мігруючі водоплавні птахи - є природним резервуаром вірусу пташиного грипу. Але вони найменш сприйнятливі до інфекції. А ось домашні птахи, включаючи курей, гусей та індиків, дуже сприйнятливі до її збудника. Вірус пташиного грипу, як правило, не вражає інші види тварин, окрім птахів і свиней.
Механізм передачі цієї інфекції повітряно-крапельний: від хворої птиці до людини.  Велика  пандемія грипу  птиці 1918-1919 років спричинила смерть близько 50 мільйонів людей в усьому світі.
Основним заходом, який зменшує ризик захворювання людей під час великих спалахів пташиного грипу, є вибраковка та знищення поголів’я хворої птиці. Особи, які доглядають птахів, вибраковують та знищують хворих птахів, повинні бути вакцинованими проти грипу з метою зменшення ймовірності інфікування їх одночасно штамами курячого грипу та грипу людини. Інфікуватися вірусом пташиного грипу можна при догляді за хворою птицею або контакті з мертвою повітряно-крапельним шляхом.
Поки що немає доведених фактів передачі вірусу від людини до людини.

 

ЯК НЕ ЗАРАЗИТИСЯ У НЕБЕЗПЕЧНІЙ ЗОНІ
1. Уникайте контактів з домашньою водоплавною птицею.
2. Не слід без потреби доторкатися до птиці - не тільки мертвої та хворої, але й тої, яка здається здоровою.
3. Уникайте контакту з поверхнями, на які могли потрапити послід та інші виділення птахів.
4. Один з найбільш ефективних засобів захисту - використання захисних масок. Також ефективним є застосування оксолінової мазі, ремантадину, інших противірусних препаратів, вітаміну С, імуностимуляторів.
5. Вірус пташиного грипу легко знищується за допомогою теплової обробки. В м’ясі вірус гине: при температурі 85оС - за 10 секунд. Тобто, вживаючи добре проварене м’ясо, заразитися неможливо.
6. Яйця не слід вживати в сирому вигляді - їх необхідно варити 10 хв. або обсмажувати з двох боків. Перед приготуванням сирі яйця необхідно вимити з милом.
7. Зробіть щеплення від звичайного грипу.

 

СИМПТОМИ ТА ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ У ЛЮДИНИ
Необхідно уважно стежити за своїм здоров’ям протягом як мінімум 5-ти діб після виїзду із небезпечної зони. Якщо почалась лихоманка, кашель, виникли проблеми з диханням та інше - негайно зверніться до лікаря, якому необхідно повідомити про перебування в зоні, де виявлений пташиний грип. Інкубаційний період становить 2-4 дні, відмічається важкий клінічний перебіг: лихоманка, задуха, кашель, в деяких випадках - біль у горлі, висипи. У більшості пацієнтів - діарея без слизу та крові у фекаліях, у деяких хворих - повторне блювання. Часто розвивається вірусна пневмонія та гостра дихальна недостатність. У дітей молодшого віку захворювання проходить у важкій формі з сильним головним болем, блюванням, порушенням свідомості, іноді розвитком енцефаліту.
ПАМЯТАЙТЕ

Найбільш надійним засобом вберегтися від хвороби залишається вакцинація проти так званого «людського» грипу.
Виконавець: Лігоцький Ростислав Станіславович

Переглядів: 312