Міль картопляна  небезпечний карантинний шкідник

Міль картопляна  небезпечний карантинний шкідник (Phthorimaea operculella Zell) — олігофаг, пошкоджує картоплю (бульби та вегетативну частину), баклажанитютюнтоматиперецьпасліндурманбеладонуфізаліс та інші декоративні пасльонові.

Картопляна міль розмножується у полі та сховищах. Гусениці виїдають паренхіму листків, утворюючи міни на них. Гусениця може вгризатися у черешок, і тоді листок гине повністю. Характерна зовнішня ознака пошкодження бульб картоплі гусеницями — скупчення екскрементів на поверхні. Гусениці розвиваються в середині бульб, пронизуючи їх ходами, такі бульби нагадують губку. В окремих бульбах може розвиватись більше 10 гусениць. Бульби картоплі, що сильно пошкоджені картопляною міллю стають непридатними для посадки та переробки.

Розповсюджується картопляна міль на всіх стадіях розвитку з бульбами картоплі і плодами пасльонових культур.

Карантинні заходи

На територію України забороняється ввозити приватним особам бульби картоплі. Забороняється також ввозити плоди томатів, баклажанів та інших пасльонових культур із зон зараження країн розповсюдження картопляної молі. У випадку виявлення шкідника проводиться знезараження вантажів. В період вегетації регулярно проводяться обстеження пасльонових культур на виявлення шкідника. Також рекомендується знищувати бур'яни родини пасльонових, як резерваторів шкідника. Рекомендується застосовувати у період  вегетації  пестицидами, які занесені до Державного реєстру України. У сховищах бульби обробляють біопрепаратими:бітоксибацилінлепідоциддендробацилін.

У 2015 році шкідник був поширений в 5 областях півдня України , на загальній площі 205 ,16 га. за рахунок зменшення обсягів промислового вирощування пасльонових у господарствах, застосування комплексу карантинних заходів, а також своєчасного виявлення і локалізації вогнищ шкідника є тенденція до змешення зараження . У Львівській області картопляна міль частково виявлялася в пакувальній тарі в 2014 році , з продукцією ,яка поступала з південних та східних областей України.

При виявленні ознак пошкодження бульб картоплі або інших пасльонових культур прошу повідомляти за телефоном 78-651.

Провідний спеціаліст відділу карантину рослин

державний фітосанітарний інспектор

Лариса Ничкало

Переглядів: 642