Хвощ польовий належить до бур’янів, що є шкідливими об’єктами, поширення яких у посівах культур призводить до зменшення їхньої врожайності як на полях, так і на присадибних ділянках. Хвощ польовий має дуже шкідливу здатність до «захоплення території» — швидкого розселення й поширення. Особливо сприятливі для його вегетації вологі місця, кислі ґрунти, болота, вологі луки, береги річок і водойм. Слід зазначити, що поля й пасовища, які незадовільно або взагалі не осушуються, є осередками для його поширення, а також місця з піщаним ґрунтом і посипані гравієм, такі як узбіччя доріг, залізничних шляхів, пляжів тощо.
Завдяки тому, що кореневища досягають у глибину кількох метрів, рослинам хвоща польового властиво без ускладнень для їхнього росту і розвитку витримувати тривалі пері- оди без опадів. Така властивість значною мірою обмежує ефективність його контролю як за допомогою агротехнічних, так і хімічних заходів.
Заходи захисту від хвоща польового
Основні заходи контролю хвоща польового спрямовані на його виснаження. Для цього проводять операції ґрунтообробітку із глибоким підрізуванням кореневої системи безполицевими знаряддями. Хімічні засоби контролю мають забезпечувати проникнення препаратів системної дії безпосередньо в кореневу систему.
Препарати суцільної дії на основі гліфосату завдяки системній дії і здатності контролювати сегетальну рослинність як на поверхні, так і в ґрунті, залишаються одними з найефективніших препаратів контролю хвоща польового.
На ефективність препаратів, застосовуваних для обробки, безпосередньо впливає активна вегетація хвоща польового. До того ж недоцільно вносити препарати за сильної посухи, під час якої уповільнюватиметься схожість бур’яну та виникне водний стрес у рослин. Тому обприскування рекомендовано проводити після опадів.
Звісно, контроль бур’яну є складною проблемою, яка не вирішується навіть повторними обробітками ґрунту. Розвинута система кореневищ не дає змоги знищити хвощ повністю — під час обприскування у бур’яні знищується тільки надземна частина рослини й уповільнюється її відновлення.
За пропозиціями вітчизняних учених ефективними препаратами, рекомендованими «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», є :
— Агрітокс,в.р. — 1,0-1,5 л/га — для обприскування вегетуючих бур’янів у посівах зернових колосових і злакових трав під час кущіння.
— Діален Супер,в.р.к. — 0,8 л/га (пшениця озима), 0,5–0,7 л/га (ярі пшениця та ячмінь), 1,0–1,25 л/га (кукурудза) — для обприскування вегетуючих бур’янів у посівах зернових колосових під час кущіння, кукурудзи — у фазі трьох-п’яти листків.
— Естерон 60, к. е. — 0,6-0,8 л/га (ячмінь, пшениця), 0,7–0,8 л/га (кукурудза) — для обприскування вегетуючих бур’янів у посівах ячменю, пшениці під час кущіння, кукурудзи — у фазі трьох-п’яти листків.
— Пріма, с. е. — 0,6 л/га — для обприскування вегетуючих бур’янів у посівах зернових колосових під час кущіння, сорго та кукурудзи — на етапі трьох-п’яти листків.
За даними досліджень було встановлено, що обмеження росту й розвитку бур’яну було максимальним за вапнування ґрунтів та інтенсивного прополювання хвоща польового.
Рекомендовано вкривати міжряддя чорною поліетиленовою плівкою або мульчувати ґрунт. Перезволожені ділянки доцільно осушувати.
Хвощ польовий негативно реагує на сусідство з такими рослинами, як ріпак озимий, редька олійна, гірчиця біла, руккола та інші. Кореневі виділення цих рослин мають здатність пригнічувати бур’ян. Тож одним з елементів контролю може бути засівання полів після збирання врожаю цими хрестоцвітими культурами. Варто зазначити, що алелопатичні властивості має також жито озиме — цю культуру також можна висівати для обмеження чисельності хвоща польового.
Як один із можливих заходів контролю хвоща польового зарубіжні вчені рекомендують залучення птахів, зокрема качок, які охоче споживають цей вид бур’яну.
Ганна Масинець
державний фітосанітарний інспектор