ІНДІЙСЬКА САЖКА ПШЕНИЦІ – TILLETIA INDICA MIRTA

Індійська сажка (TilletiaindicaMirta) – збудник хвороби уражує пшеницю, тритикале, жито. Близько 70 країн світу, і Україна в тому числі вводять карантинні обмеження на ввезення пшениці з країн, в яких була знайдена індійська сажка.

Шкодочинність хвороби полягає у знищенні продуктивності заражених рослин на 10-30%.  При сильному пошкодженні насіння погіршується товарні, хлібопекарські, біохімічні якості зерна (борошно темніє, зерно має характерний запах гнилої риби, зменшується вміст лізину, цукру, крохмалю, тіаміну та інших речовин).

Збудник хвороби — гриб Neovossia indicaMund (синонім TilletiaindicaMirta). Ураження рослин під час цвітіння. Дифузного поширення грибниці у рослинах не виявлено. Джерелом інфекції індійської сажки можуть бути засмічені теліоспорами грунт або насіння.

Хвороба належить до захворювань, що важко викорінюється. Спори гриба зберігаються у грунті тривалий час (2-4 роки і більше). У зв’язку з цим введено обмеження при експорті з інших континентів.

Для вчасного виявлення хвороби потрібно обстежувати посіви у період збирання й обмолоту. Обов’язковим є протруєння насіннєвого матеріалу. До агротехнічних заходів відносяться: дотримання сівозмін (не висівати пшеницю протягом 4-5 років поспіль), знищення рослинних решток та бур’янів. Помірне зрошення та збалансоване використання добрив (не допускати надлишку азотних добрив), а також створення і розмноження стійких сортів пшениці.

Зараз ця хвороба поширена в країнах Азії, Афганістані, Іраку, Непалі, Пакистані, а також в США та Мексиці. В Україні вона відсутня.

Вчасно виявити шкідливі організми і не допустити їх занесення на територію України – головне завдання фітосанітарних інспекторів Головного управління Держпродспоживслужби.

Державний  фітосанітарний інспектор провідний спеціаліст  ГУ     Держпродспоживслужби у  Львівській області  НичкалоЛ.І.

Переглядів: 4