Готуємось до посіву озимих зернових

Закінчилась  прекрасна  пора – пора  жнив, коли  кожен  господар  радіє  отриманому  врожаю,  що  став  наслідком  тривалої  клопіткої  праці. Закінчивши  збір  урожаю,  господар  знову  думає  про  посів

Після збирання врожаю необхідно вивезти з полів солому. Це сприяє значному зниженню чисельності шкідливих видів комах. Ефективним є дискування стерні одразу після збирання врожаю, знищення пирію та інших злакових бур’янів, уникання ранніх і, зокрема, надранніх строків сівби озимих культур для порушення синхронізації у розвитку фітофагів і сільськогосподарських рослин.

Не  забуваймо,  що  насіння  для  посіву обов'язково повинно  бути  протруєним.

Господар має обґрунтовано вибрати протруйник відповідного спектра фунгітоксичної дії та рівня захисної спроможності стосовно наявних фітопатогенів. При виборі протруйника необхідно враховувати не лише комплекс збудників на насінні і в ґрунті, а й ті стресові умови, які вплинуть на рослини в полі. Важливо враховувати живлення рослин, а також запаси вологи в ґрунті, які забезпечують рівномірні й дружні сходи.

Особливого значення набуває якісне протруєння насіння озимих культур із використанням фунгіцидів та інсектоакарацидів. При цьому проведення таких робіт із внесенням препаратів системної дії є першочерговим, оскільки дозволяє регулювати чисельність комплексу шкідливих організмів, що пошкоджують кореневу систему і сходи озимих рослин. Ефективним буде додавання до суміші протруйників рістстимулюючих речовин, які підсилюють пригнічення патогенних організмів, створюючи на поверхні насінини плівку з органічних і мінеральних елементів, забезпечують живлення сходів на ранніх етапах розвитку рослини.

Протруюють насіння завчасно (за 2-3 тижні) або безпосередньо перед сівбою. Системними протруйниками, які знищують зовнішню і внутрішню інфекцію, краще оздоровлювати зерно за день або в день сівби. Завчасне протруювання особливо ефективне для захисту рослин від сажкових хвороб. Застосовують інсектицидно-фунгіцидні препарати на основі тіаметоксам, 262,5 г/л + дифеноконазол, 25 г/л + флудиоксоніл, 25 г/л. За нормою 1-2 л/т насіння ці протруйники ефективні проти спектру хвороб, зокрема, кореневих гнилей (фузаріозних, гельмінтоспоріозних, пітієвих), сажок, альтернаріозу. За норми 1,5-2 л/т посіви захищають від озимої совки, хлібного туруна, злакових мух, хлібної блішки. Інсектицидні препарати, що мають пролонговану дію та високу біологічну ефективність, сприяють зменшенню шкідливості ґрунтових фітофагів, сисних комах та, головним чином, запобігають розповсюдженню вірусів (знищуються попелиці, цикадки, які є вектором передачі вірусної інфекції): імідаклоприд, 700 г/л (0,25-0,5 кг/т), тіаметоксам, 350 г/л (0,4-0,5 л/т). За відсутності сажкових патогенів, протруювання насіння поєднують з його обробкою біопрепаратами (Планриз-БТ, в.с., 2 л/т), або регуляторами росту рослин, які підвищують схожість та енергію проростання насіння, стійкість рослин до несприятливих факторів середовища. Ці препарати володіють антистресовими властивостями, позитивно впливають на кущіння і забезпечують в кінцевому підсумку збільшення врожаю.

Г.Масинець спеціаліст  відділу  контролю  за  обігом засобів  захисту  рослин

Переглядів: 2