Білокрилка – небезпечний  шкідник  городини

Білокрилка – небезпечний  шкідник  городини

Ці дрібні літаючі комахи можуть поселятися на різних  овочевих  рослинах  і бур'янах, харчуючись їх соком. Білокрилка  з'являється  на капусті, огірках, помідорах, баклажанах, кабачках, гарбузах, суниці, з бур'янів  воліє кропиву і мокрицю. максимальному піку  чисельності  білокрилка  досягає  у  другій половині літа, коли  створюються  кращі  умови для  розмноження  шкідника.Найчастіше білокрилка вражає рослини на городі у відкритому грунті, через те, що ніщо не захищає рослини від літаючих шкідників.

Білокрилка завжди ховається на нижній стороні листя. Вдень шкідник літає мало, тільки якщо  комах  потривожити, вони  злетять,  але  незабаром  повернуться  на колишнє місце. Увечері  білокрилка  може  перелітати  далеко в  пошуку  нового  місця  для  поселення. Вибравши  рослину, відразу  ховається  під  його  листям.

Білокрилка схожа на найдрібнішого метелика, довжиною 1-1,5 мм біло-жовтого кольору з двома парами крил. Самки білокрилки відкладають яйця з нижнього боку листків по 10-20 штук. Личинки, що з'явилися присмоктуються до листя. Для розвитку одного покоління білокрилок потрібно 25 днів. Самка активна близько місяця і може відкласти за цей час до 130 штук яєць. За сезон з'являється кілька поколінь білокрилок.

Дорослі метелики і личинки живляться соком з листя. В місцях  проколів з'являються дрібні жовті точки, які поступово збільшуються, незабаром листова пластинка жовтіє, перестає рости, в'яне і засихає, рослина без листя не може дати хороший врожай. Білокрилка може бути рознощиком вірусних та бактеріальних захворювань. Шкодять рослинам липкі цукристі виділення від білокрилок. На липкій поверхні листя розвивається сісти гриб, листки  перестають дихати, у них припиняється  фотосинтез, з'являється чорний наліт.

При появі білокрилки на огірках ви відразу помітите дрібні жовті точки на листках, перевернувши лист, деякі метелики  відлетять, деякі залишаться. Якщо білокрилка завелася вже давно, то можна побачити і дрібні личинки, відкладені яйця оці не видно. На помідорах білокрилка швидко розмножується, оселяючись на нижній стороні листя в середньому і верхньому ярусі. Листя томатів починають скручуватися і жовтіти передчасно.

Для боротьби з  білокрилкою  застосовують  такі  хімічні засоби:

Поширений препарат «Іскра М» використовують для боротьби з білокрилкою та іншими шкідниками. Засіб випускається в ампулах по 5 мл, одну ампулу розводять в 5 літрах води. Давно відомий препарат «Актеллік» використовують, щоб позбутися від білокрилки на городі, в теплиці, і в будинку. «Карбофос» широко застосовується при появі хвороб і шкідників рослин, також він допоможе позбутися й від білокрилки на огірках і помідорах. Препарат розводять 60 грн на 10 літрів води.

Препарат «Фуфафон» аналог «карбофосу», тільки в рідкій формі, випускається в ампулах. «Циткор» є дієвим засобом від білокрилки, для обприскування на 10 літрів розводять всього 1,5 мл.

Помідори можна захистити від білокрилки обприскуючи їх слабким розчином мідного купоросу. Така обробка захистить рослини не тільки від шкідників, але і від багатьох грибних захворювань, в тому числі і фітофтори. Подвійну дію надає позакореневе підживлення овочевих рослин. Обприскуючи їх слабким розчином з добривами, ви не тільки позбудетеся від білокрилки ще й зміцните їх здоров'я.           У відкритому грунті білокрилка може прилетіти з іншої ділянки на ваші грядки.

Щоб відлякати шкідників від рослин,  їх обприскують настоєм часнику або цибульного  лушпиння.  Щоб  виловити  дорослих  особин, можна  застосовувати  клейові  пастки. Вони  являють  собою  шматочок  фанери, пофарбованої  в  жовтий  або  білий  колір.Поверхню  змащують  касторовою  олією,  медом  з  каніфоллю  або  вазеліном.  Шкідників  приваблює  яскравий  колір,  вони  сідають  на  приманки  і  просто  прилипають.

Після того як на фанері збереться багато комах, її протирають і просочують знову. Ефективні і клейові пастки, призначені для мух.

Г.Масинець спеціаліст  відділу  контролю  за  обігом засобів  захисту  рослин

Переглядів: 69