“ АМБРОЗІЯ ПОЛИНОЛИСТА НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ БУР”ЯН  ”

Ничкало Лариса  Управління  фітосанітарної безпеки  Головного Управління Дежпродспоживслужби у Львівській області  інформує про  небезпечний карантинний бур”ян -амброзію полинолисту :

Амброзія полинолиста – карантинний надзвичайно небезпечний бур'ян, який засмічує всі польові культури, пасовища, чагарники, узбіччя доріг, береги зрошувальних каналів, ставків і рік та інші необроблювані землі. Амброзія полинолиста - однодомна рослина з родини айстрових і за зовнішнім виглядом нагадує полин гіркий або коноплі. Вся рослина опушена, стебло пряме, гіллясте, листки довжиною 4–15 см, черешкові, перисто-розсічені. Верхній бік листової пластинки темно-зелений, нижній - сірий, опушений. Вона  завезена до нас з Америки разом з насінням пшениці. Не боїться ні сильних морозів, ні посухи. Корінь може йти в глибину на 4 метри, стебло виростає до 2,5 метрів. Розповсюджується небезпечний бур’ян навіть транспортними засобами: насіння легко переноситься на значні відстані й заселяє нові території. Цвіте починаючи з кінця липня  до заморозків і виділяє під час цвітіння легкий винний запах.

Пилок амброзії є сильним алергеном. Він розноситься вітром на десятки кілометрів і здатний викликати алергічні реакції у раніше здорових людей. Цей отруйний пилок викликає «сінну лихоманку» - особливий вид лихоманки, який називають ще «алергічний риніт». Алергени, що містяться в пилку, руйнують захисний бар'єр слизових оболонок очей, носа і викликають подразнення, свербіж в носі, глотці, нежить, чхання, почервоніння і сльозоточивість очей, кон'юнктивіт, головний біль, шкірні висипання.

Щоб уникнути алергічних реакцій, краще завжди вмиватися і мити руки після кожної прогулянки, щоб змити з себе пилок амброзії.

Боротьбу з амброзією варто розпочинати задовго до цвітіння. Для обмеження чисельності амброзії полинолистої можна застосовувати понад 50 гербіцидів, до яких вона більш чутлива. Найкращі результати досягаються при внесенні препаратів у фазі 2–4 справжніх листочків амброзії. У більш пізніх фазах розвитку амброзія, як і інші дводольні види бур'янів, здатна дуже швидко нарощувати фазову резистентність до дії гербіцидів. Тому ефективність їх дії істотно знижується. Серед усіх заходів захисту сільськогосподарських культур від амброзії полинолистої найважливіше значення мають саме агротехнічні: дотримання чергування культур у сівозмінах, основний і передпосівний обробітки грунту, вчасний догляд за посівами. Боротьба з амброзією повинна бути спрямована на виснаження запасів її насіння у ґрунті і запобігання повторного засмічення. Насіння в амброзії дуже багато. Добре розвинені рослини можуть давати по 30—40 тисяч насінин, а окремі екземпляри до 100 тисяч. Насіння зберігає схожість у грунті до 40 років. Надмірно висушує і виснажує грунти, а при великому забур’яненні культурні рослини гинуть. На дуже засмічених бур'яном полях найдоцільнішим є застосування пару - за правильного обробітку він знижує засміченість грунту на 70–80%.

Важливе значення мають карантинні заходи - ретельна перевірка насіннєвого матеріалу, особливо культур пізніх строків збирання: люцерни, конопель, суданської трави, гречки та ін. Забороняється використовувати посівний матеріал, засмічений насінням карантинних бур'янів, а також перевозити насінне зерно без попереднього очищення. Машини і знаряддя, що використовувались при збиранні урожаю з ділянок, засмічених карантинними бур'янами, необхідно очистити і продезинфікувати, а потім вже використовувати для інших робіт. Відходи з насіння карантинних бур'янів при можливості запарюють та згодовують тваринам, а при відсутності такої можливості - спалюють. Очищене насіння висівають тільки з дозволу фітосанітарного інспектора, а після сівби встановлюють контроль за полями, де висіяне таке насіння. Урожай з цих полів підлягає детальному аналізу і тільки після цього може використовуватись за призначенням. За полями, де знищені карантинні бур'яни, встановлюється постійний нагляд, який триває впродовж двох років після ліквідації вогнища.

Також карантинний бур’ян амброзія  полинолиста розповсюджена на території Ягорівської ТГ, Новояворівської ТГ та Івано-Франківської ТГ   території Яворівського району загальною  площею-5,775 га .

Розпорядженням Яворівської РДА від 18 грудня 2020 року № 837/02-06  “Про запровадження карантинного режиму по регульованому шкідливому  організму амброзії  полинолистій та заходів  боротьби  з нею” було розроблено план заходів з ліквідації даного карантинного буряну .

Згідно Закону України «Про карантин рослин» проведення заходів по знищенню карантинних організмів на земляних ділянках проводяться силами та за рахунок землевласників та землекористувачів або орендарів земельних ділянок.

 Нагадуємо мешканцям приватних секторів, власникам земельних ділянок про особисту адміністративну відповідальність за порушення фітосанітарного законодавства, що статтею 105 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» передбачено накладання штрафу на громадян від 3 до 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 8 до 15 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Держпродспоживслужба у Львівській області

Фітосанітарний інспектор Лариса Ничкало

Переглядів: 76