Письменник Василь Шкляр відвідає Яворівщину

Батько українського бестселера, один із найбільш читаних і найвідоміших українських письменників Василь Шкляр перебуватиме із триденним візитом на Яворівщині. В рамках свого перебування в яворовому краї  письменник проведе авторські зустрічі та презентацію  історичного роману "Троща" про боротьбу УПА з  шанувальниками його творчості у містах  Новояворівську та Яворові, а також селищах Краковець та Івано-Франкове.

Зокрема:

18 вересня, понеділок: 12 год. – ДНЗ «ХПТУ імені Й. Станька» смт. Івано-Франкове, 17.00 год. – Новояворівський краєзнавчий музей, ПК «Кристал».

19 вересня, вівторок: 12 год. 30 хв. – Народний дім смт. Краковець, 16.00 год. – зустріч з військовослужбовцями 184-го Навчального центру Національної академії сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного.

20 вересня, середа: 11.00 год. – ЗОШ І-ІІІ ст. №3 ім. Тараса Шевченка м. Яворова.

Довідка:

За основу роману Василь Шкляр узяв свідчення легендарних прикарпатських повстанців - зв'язкової УПА Ганни Зеленої та сотеннго УПА Мирослава Симчича. Саме Мирослав Симчич став прототипом головного героя.

"Троща" - це катастрофа, бійня, трощення людських життів, доль і багато для кого - майбутнього, - каже письменник. - Довго шукав універсальну історію про бандерівське підпілля, найтяжчі часи, які прийшли в другій половині 1940-х. Вони почалися після того, як завершилася збройна боротьба.

Знайшов таку історію на Тернопільщині. Між селами Купчинці, Ішків і Багатківці Теребовлянського і Козівського районів протікає річка Стрипа. Там у плавнях, очеретах переховувалися вояки Української повстанської армії. Було їм де скупатися і відігрітися трохи на сонці. І от саме там боївку повстанців 1947 року через зраду оточили "червонопогонники" - і відбулася драма.

Це власне уже були "залишенці", які не мали надії на визволення, на перемогу. Боролися тільки заради одного. Заради того, що ідею української незалежності підхоплять наступні покоління", - додає Шкляр.

Книжку написано галицьким діалектом. Вона вийшла друком у видавництві "Клуб сімейного дозвілля".

"Роман ще й про зраду. Розпочинається тим, як воїн УПА, "відсидівши" свої 25 стандартних літ, приїздить до міста на сході. Бо їм забороняли повертатись у рідні краї, до Галичини: "На схід, бандьори, на схід!".

"Одного разу зайшовши на міський цвинтар, він раптом побачив могилу близького товариша, з яким воював. Той наче загинув 25 років тому, у 1947-го. Але з напису на могилі зрозумів, що помер нещодавно, сфотографований був у військовому "френчі", з ворожим орденом на грудях. Таку тяжку зраду можна зрозуміти, але не можна виправдати. Однак, коли опиняєшся в тій ситуації, в якій були мої герої, то ніхто з нас не скаже, як би він повів себе на його місці", - розказав письменник.

Мирослав Симчич – народився в селі Вижній Березів Косівського району, один з останніх командирів УПА, від яких ми ще можемо почути історію українського визвольного руху ХХ ст. Сотнику сьогодні 90 років. 5 із них він провів в УПА, 33 роки - в радянських таборах. Найбільш відомий епізод боротьби УПА за участю сотника "Кривоноса" - битва за Космач, де повстанці перемогли численні сили НКВС.

Джерело: https://gazeta.ua

Переглядів: 1 216