Захищайте посіви від гризунів

Одними  із небезпечних  багатоїдних   шкідників  посівів сільскогосподарських культур в районі  є   мишоподібні  гризуни.

Їх розповсюдженню сприяють низький рівень агротехніки, втрати при збиранні врожаю, наявність полів, які взагалі не обробляються, стану кормової бази. Великий вплив на їх життєдіяльність мають  також погодно-кліматичні умови.

Існуючі протягом лютого-березня агрокліматичні умови сприяли частковій загибелі гризунів внаслідок заливання нір і ходів талими водами та рідким ґрунтом, особливо у місцях з пониженим рельєфом. Тому навесні поточного року ці дрібні ссавці значної шкоди посівам сільськогосподарських культур не завдаватимуть. Лише на полях, які прилягають до лісосмуг, або на тих, які не оброблялись по декілька років, ймовірна надпорогова чисельність гризунів.

За середньодобової температури повітря вище +5ºС розпочинається розмноження гризунів. При цьому їх шкідливість і чисельність зростатимуть. При досягненні порогу шкідливості більше 3-5 жилих колоній на гектар попереджують пошкодження посівів використовуючи родентициди. При виборі препаратів постає питання вибору найбільш ефективного, надійного і дешевого засобу знищення гризучих ссавців. Деякі хімікати швидко детоксикуються, інші- навпаки накопичуються на оброблюваній території, тому їх відносять до екологічно небезпечних речовин. Дія більшості хімічних родентицидів поши- рюється на корисних тварин і птахів. Дешеві гостродіючі хімічні засоби небезпечні, а вибірково діючі є дорогими. Можна розкладати отруйні зернові принади бактороденциду, бродісану-А, по 2-3 г в нору, шторму 0,005%, воскові брикети, 0,7-1,5 кг/га та інших родентицидів.

Моя порада, як спеціаліста, надати перевагу біопрепарату Бактороденциду, який є незрівняно екологічнішим та доступнішим, ніж сучасні родентициди. Це готова для застосування принада (зерно пшениці, вівса чи ячменю, всередині та на поверхні якого знаходяться мікроби - штам сальмонел, які викликають мишачий тиф). Застосовувати його можна протягом цілого року на посівах сільскогосподарських культур, в садах, розсадниках, лісах, тепличних господарствах, скиртах, тваринницьких приміщеннях, складах. Він виявляє тотальну дію безпосередньо на мишоподібних гризунів. Після поїдання препарату бактерії потрапляють у шлунково-кишковий тракт, потім в кров, викликаючи септицемію, коли гемолімфа не може пригнічувати розмноження мікроорганізмів, шкідники стають кволими, мало їдять і протягом 3-5 днів гинуть. Інфекція тифу передається від хворих особин здоровим різними шляхами. Перебуваючи у тісному контакті один з одним, миші швидко розповсюджують смертельно небезпечну для них хворобу.

Для розмноження переважаючих в нашому районі видів мишей  найсприятливішими буде вологе літо, коли затримується дозрівання хлібів, розтягується збирання урожаю і строки оранки. Оранка плугом виявлятиме летальну дію на полівок та мишей( гнізда гризунів вивертаються на поверхню, руйнуються нори, що сприяє загибелі несамостійних молодих особин, ліквідації  кормових запасів гризунів)

Не слід забувати, що під час розкладання родентицидів необхідно дотримуватись

правил  безпеки ( мити руки, не палити, не приймати їжі під час роботи та інше).

 

 

 

 

Г.Масинець

                                            спеціаліст  відділу  контролю  за  обігом

                                             засобів  захисту  рослин

 

Переглядів: 374