Шкідливість хрущів у цьому сезоні

Є кілька видів хрущів, які можуть шкодити на посівах зернових колосових, просапних, технічних (особливо ріпаку), плодових та інших культурах у травні-червні.

Незважаючи на зниження загальної їх чисельності в Україні упродовж останніх 2-3 років (через ґрунтову посуху), можливі утворення вогнищ з небезпечною щільністю, особливо де було задовільне зволоження.  Утворення вогнищ підвищеної чисельності личинок на посівах залежить від  монокультури і порушення технології вирощування сільськогосподарських культур, розміщення біля водойм. Занепокоєння викликає значна чисельність ґрунтових шкідників, а саме – личинок травневих хрущів різних віків, ранній виліт імаго.

Шкідливість личинок травневих і червневих хрущів у вегетаційний період періодично істотна  на всіх культурах. У весняно-літній період найбільший відсоток пошкоджених рослин личинками хрущів спостерігається на буряках, картоплі, і кукурудзі. Самки хрущів безперешкодно відкладають яйця в усіх полях сівозміни, більш висока чисельність личинок, що відродились, спостерігається поблизу лісосмуг та у  приватному секторі.

У садах, лісосмугах упродовж квітня імаго пошкоджують листя, суцвіття та спарюються. Найбільш висока їх чисельність відмічалась в господарствах  біля водойм та лісових насаджень. Там, середня чисельність личинок хрущів коливалась від 0,9-2, осередково - 15 екз. на кв.м в приватному секторі. Висока чисельність личинок відмічалась також на неорних землях. Боротьба з шкідниками в лісосмугах не проводиться. Тому, очікується масовий літ травневих хрущів у місцях із значним зимуючим запасом шкідників. Їх шкідливість можна обмежити, проводячи посів просапних культур лише токсикованим насінням. Слід також запланувати заходи знищення шкідника в стадії імаго, передбачивши хімічні обробки лісосмуг, садів та інших деревних насаджень в період масового льоту шкідника (в І-ІІ декаді травня).

На 20 травня триває літ, парування та відкладання яєць травневими жуками. В полі зору в вечірні години  за 1 хвилину може  пролітати 5-16 екз. фітофага.

Поля із значною кількістю ґрунтових шкідників слід відводити під посіви бобових, гречки, проса - це погіршить умови живлення і розвитку шкідників. Надійно контролюють чисельність ґрунтових шкідників агротехнічні прийоми – дотримання сівозміни, лущення стерні, зяблева оранка, сівба в оптимальні строки. Застосування рідких  органічних добрив зумовлює активну міграцію личинок у глибші шари ґрунту через токсичну і репелентну дію іонів амонію. Тому рослини, зокрема кукурудзи, в меншій мірі пошкоджуються на початкових етапах розвитку.

Ефективно захищає насіння обробка його інсектицидами або комбінованими препаратами за типом інкрустації.  Насіння соняшнику, кукурудзи обробляють гаучо, з.п., круїзером, т.к.с., нупрідом, ТН, пончо бета т.к.с., сидопрідом,  іншими. Для захисту розсади овочевих культур від ґрунтових шкідників корені рослин перед садінням у відкритий ґрунт замочують у суспензії актари, в.г., 1,5 г/л води на 250 рослин за t0 18-230С та експозиції 1,5-2 години. В лунки (рядки) під час сівби та посадки в ґрунт капусти, томатів, картоплі вносять 10-12 кг/га форсу, г.

Лісові насадження від хрущів захищають золоном, к.е., 1,5-3 л/га, фастаком, к.е., 0,05-0,1 л/га, блискавкою, КЕ., 0,075-0,12 л/га.При застосуванні хімічного захисту обов’язковим є дотриманням регламентів застосування препаратів  та техніки безпеки при роботі з пестицидами.

Г.Масинець

                                                                       спеціаліст  відділу  контролю  за  обігом

                                                                                         засобів  захисту  рослин

 

Переглядів: 200