Медведка – небезпечний шкідник сільскогосподарських культур

Капустянка – ворог городу і дуже багатоплідна живність, у народі ще називають медведкою. Розмноження медведки відбувається за допомогою запліднених яєць, які вона відкладає в ґрунті, де самки споруджують собі сховище (гніздо) для яєць. За один раз самка відкладає до трьохсот яєць, з яких протягом двадцяти днів виходять личинки капустянки.

Боротьба з медведкою за допомогою хімічних препаратів, через їх токсичність, у великому обсязі не рекомендується. З великої групи препаратів можна виділити «ГРІМ» і «ФЕНАКСИН». Гранули даних хімікатів обережно треба засипати в ходи комах, або за десять-дванадцять днів до посадок на ділянці зробити борозни глибиною три-шість сантиметрів і в них через кожні півметра закладати по п’ять-шість гранул. Після цієї операції борозни засипати грунтом. При великих розмірах ділянки, ці роботи необхідно виконати і з самої ділянки, роблячи борозни через кожен метр. Споживання медведкою препаратів призводить до їх загибелі.

Населення  більше вірить і застосовує народні засоби, які випробувані поколіннями городників у боротьбі з медведкою.

Восени, коли зібрано врожай, по городу копають ями-пастки, глибиною до шістдесяти сантиметрів, в які закладають гній, перегній. У пошуках теплих місць для зимівлі тут збираються медведки. З настанням холодів вміст ям-пасток розкидають по городу разом з цими істотами, які вимерзають на морозі. Треба тільки пам’ятати, що закладка ям-пасток проводиться при температурі не нижче +10*С, коли капустянка підшукує собі місце для зимівлі.

Навесні, при появі капустянки, використовується настій валеріани. Для приготування десяти літрів настою необхідно три столових ложки валеріани. Щотижня, після основного поливу рослин, під кожен кущ виливається по одній склянці приготованого розчину. Зазвичай, для відлякування капустянки, вистачає трьох-чотирьох поливів.

Існує метод вилову медведок за допомогою банок від пива і пляшок. У них закладається мед шляхом обмазування стін зсередини в районі вирізаної кришки, а в пляшки закладають по чайній ложці меду або варення. Банки і пляшки закопуються в землю, щоб вони знаходилися на рівні верху. Ночами, капустянки виповзають зі своїх нір і повзуть на запах меду (варення). Потрапляючи всередину, вони вже не можуть вибратися назад. У зв’язку з чим пастки необхідно перевіряти щотижня, щоб витрусити особини медведки і знищити їх.

Непоганим способом захисту є посадка чорнобривців навколо грядки. Виділяються з коріння чорнобривців речовини які відлякують медведку, тому їх посадки треба вести не тільки навколо грядок, але і навколо теплиці.

Капустянки, як справжні гурмани, які люблять свіже пиво. Для «попойки» цих шкідників необхідно в пляшку з широким горлом налити сто грамів свіжого пива і закопати її в землю під кутом 45 градусів, щоб горло було на рівні поверхні, попередньо підготовленої лунки. Після установки пляшки, лунку оббризкують водою, прикривають її яким небудь матеріалом і присипають землею. Далі, протягом двох тижнів, проводять перевірку, з пляшки виливають залишену рідину разом з особинами капустянки, живі з яких знищують. Пляшка добре миється і в неї назад заливається свіже пиво.

Капустянка (медведка) – головний шкідник городу і цим все сказано. Боротися з нею треба постійно і всіма доступними методами.

                                                                 Г.Масинець

                                            спеціаліст  відділу  контролю  за  обігом

                                             засобів  захисту  рослин

Переглядів: 361